Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zmieniło się przez pół roku działalności straży miejskiej

(MST)
Widać już pierwsze efekty pracy strażników rejonowych i zatrudnienia operatorów monitoringu w Nowej Hucie. Strażnicy z referatów patrolowo-interwencyjnych otrzymali uprawnienia do posługiwania się paralizatorami.

Widać już pierwsze efekty pracy strażników rejonowych i zatrudnienia operatorów monitoringu w Nowej Hucie. Strażnicy z referatów patrolowo-interwencyjnych otrzymali uprawnienia do posługiwania się paralizatorami. Dobiegają też końca przygotowania do utworzenia nowego oddziału straży miejskiej na os. Na Stoku. To tylko niektóre zmiany w straży miejskiej.

Zmiany już są
- Wiele się zmienia w straży miejskiej. Za jedną z najważniejszych rzeczy uważamy to, że mieszkańcy coraz częściej zgłaszają strażnikom swoje problemy. Rośnie też liczba ujawnionych wykroczeń - mówi Monika Chylaszek-Jarosz, rzeczniczka straży miejskiej.
W pierwszym półroczu dyżurni straży odebrali 25 687 zgłoszeń interwencyjnych od mieszkańców miasta. To ponad 13 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Najwięcej pracy mieli dyżurni oddziału Śródmieście, których krakowianie zawiadamiali o swoich problemach 8137 razy. Jednak co ciekawe, największy przyrost zgłoszeń interwencyjnych w stosunku do ubiegłego roku zanotował oddział Prokocim. Było tu prawie 40 proc. więcej zgłoszeń.
Kierownictwo straży podkreśla, że większa ilość zgłoszeń interwencyjnych oznacza, że mieszkańcy "blokowisk" dostrzegli pracę strażników i wierzą, że właśnie od nich otrzymają szybko skuteczną i profesjonalną pomoc.

Jakie wykroczenia
Przez pół roku strażnicy ujawnili 53019 wykroczeń. Dominują wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (jest ich nizenacznie mniej niż w ubiegłym roku) oraz przypadki spożywania alkoholu w niedozwolonych miejscach (11 proc. więcej niż w tym samym okresie 2006 r.).
Zdecydowanie częściej niż rok temu strażnicy reagowali na wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego czy przeciwko utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
Ze statystyk wynika także, że częściej niż rok temu strażnicy decydowali o skierowaniu przeciwko sprawcom wykroczeń wniosków o ukaranie do sądu. Do sądu trafiło 1906 spraw, rok wcześniej - 1720. 17 837 razy strażnicy sięgali po bloczek mandatowy. Średnia kwota mandatu wyniosła 108 zł 10 gr. 33 276 osób zostało przez strażników jedynie pouczonych. Ilość osób pouczonych świadczy o tym, że krakowska Straż Miejska jest strażą przyjazną mieszkańcom i turystom, nastawioną na niesienie pomocy i rozwiązywanie problemów. Strażnicy decydowali się na nałożenie kary jedynie w przypadkach najbardziej uciążliwych wykroczeń.

Sukcesy rejonowych
Zauważalne efekty zaczyna przynosić praca strażników rejonowych. Dbają oni o czystość i estetykę rejonu, za który są odpowiedzialni, interweniują także wobec właścicieli wraków samochodów. W ciągu pierwszego półrocza z krakowskich ulic zniknęło po interwencjach rejonowych 170 wraków. Rok wcześniej - jedynie 64.
Na wielu osiedlach zmobilizowali osoby sprzątające do usuwania szpecących ogłoszeń i reklam naklejanych w miejscach niedozwolonych.

W oku kamery
Pewną nowością było zatrudnienie pracowników cywilnych na stanowiskach operatorów monitoringu w Nowej Hucie. - Pomysł się sprawdził. Monitoring przestał pełnić tylko funkcję prewencyjną, ale stał się pomocą dla patroli straży. Pozwala to na szybką reakcję w przypadku wykroczeń - podkreśla Monika Chylaszek-Jarosz.
W okresie od lutego do czerwca tego roku operatorzy ujawnili 388 interwencji wobec osób dopuszczających się czynów niezgodnych z prawem. Dominowały wykroczenia drogowe (188), spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (102) oraz nielegalny handel (36 interwencji). W trzech przypadkach dzięki operatorom udało się udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem karetek pogotowia ratunkowego. Dzięki obecności kamer udało się także złamać dwóch sprawców przestępstw.

Akcje
Przez ostatnie półrocze strażnicy realizowali wiele akcji m.in. "Nie zajmuj miejsca parkingowego niepełnosprawnym", czy "Zero tolerancji dla alkoholu".
Krakowscy strażnicy wzięli udział także w ogólnopolskich kampaniach - "Płytka wyobraźnia to kalectwo" oraz "Tydzień odpowiedzialnej sprzedaży".
Instruktorzy straży przeprowadzili również ok. 800 zajęć z samoobrony dzieci i młodzieży, częściowo finansowanych przez Rady Dzielnic. Oprócz cyklicznych zajęć, zorganizowano w okresie ferii kursy samoobrony dla dzieci i młodzieży w Nowej Hucie i w Śródmieściu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zmieniło się przez pół roku działalności straży miejskiej - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto