Kazimierz Wojak z Łęga podczas spotkania w sprawie miejscowej przychodni wytykał problemy z lecznicą

Kazimierz Wojak z Łęga podczas spotkania w sprawie miejscowej przychodni wytykał problemy z lecznicą (© Maria Sowisło)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkańcy Łęga mogą odetchnąć z ulgą. Doszło bowiem do porozumienia między dwiema firmami świadczącymi usługi medyczne. Dzięki temu nie będą musieli dojeżdżać do Starogardu Gdańskiego by prosić po godz. 18 oraz w niedziele i święta o pomoc lekarza.

Od 1 kwietnia tak zwaną opiekę całodobową przejmie ponownie firma Therapeutica, która prowadzi również podstację pogotowia w Czersku. Mieszkańcy Łęga nie będą więc musieli pokonywać ok. 38 kilometrów, a zaledwie 9 do Czerska.

- Nic wielkiego się nie stało. Spiszemy porozumienie. Burmistrz zagwarantował, że opieka w przychodni w Łęgu będzie na poziomie jakiego wymaga Narodowy Fundusz Zdrowia. Burmistrz wziął też na siebie kontrolowanie porozumienia - kwituje Tomasz Ossowski, właściciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Therapeutica.

Warto tutaj przypomnieć, że przychodnię w Łęgu prowadzi NZOZ Medyk z Chojnic. Jej właściciel Piotr Stelmaszyński sugerował wielokrotnie, że niedogodnościom pacjentów winien jest właśnie Ossowski, który nie chciał opiekować się jego pacjentami od 1 stycznia tego roku. Ossowski z kolei twierdził, że Stelmaszyński nie świadczy usług na dobrym poziomie odsyłając pacjentów, a ci z kolei trafiali do Therapeutici po godz. 18 kiedy przychodnia w Łęgu jest już zamknięta. W tej sprawie odbyła się nawet narada z mieszkańcami, podczas której pacjenci wytykali częste nieobecności lekarza, nieodświeżanie gabinetu i poczekalni.

- Nie może być tak, że opieka całodobowa zastępuje podstawową - mówi Marek Jankowski, burmistrz Czerska. - Porozumienie jest niczym innym jak tylko spisem wymogów jakie stawia przychodniom fundusz. Będziemy sprawdzali przestrzeganie tego. Rozumiem wypadki losowe, że lekarz nie dojedzie, nie ma go, jest chory, ale to nie może być reguła. Mam nadzieję, że obie strony wywiążą się z porozumienia i nie będę musiał ingerować. Mam być tego gwarantem.

W tym celu prócz zwykłego sprawdzania co się dzieje w tej lecznicy burmistrz zapowiedział również słuchanie opinii mieszkańców.

Jest jeszcze druga dobra wiadomość dla mieszkańców Łęga. Czerski ratusz postanowił przygotować projekt modernizacji budynku przychodni w ich miejscowości tak, by dostosować ją do wymogów unijnych.
- Prócz remontu w środku i elewacji chcemy też wybudować podjazd dla wózków inwalidzkich. Nie jest tak jak mówi doktor Stelmaszyński, że nie ma tam na to miejsca. Naszym zdaniem jest i chcemy go zbudować - dodaje Jankowski.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!