Ma długą arystokratyczną nóżkę i finezyjnie pofalowane liście

Ma długą arystokratyczną nóżkę i finezyjnie pofalowane liście. Z kielicha wyrastają subtelne kremowe płatki, troszeczkę zawinięte do środka, jak u róży. Ten delikatny i królewski kwiat powstał na cześć pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. Wyhodowanie tej odmiany tulipana zajęło 18 lat Na zdjęciu - w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. (© (© Fot. Jacek Babicz) )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tulipan "Lech Kaczyński" będzie w maju zdobił polskie ogrody. Nowa odmiana została w niedzielę po raz pierwszy publicznie zaprezentowana i ochrzczona imieniem tragicznie zmarłego prezydenta. Ceremonia odbyła się podczas festynu w Chrzypsku Wielkim.

Jak poinformował nas Bogdan Królik, właściciel największego w Polsce gospodarstwa ogrodniczego specjalizującego się w tulipanach, "Lech Kaczyński" należy do grupy tulipanów strzępiastych.

- To elitarna odmiana, charakteryzująca się silną łodygą oraz postrzępionymi brzegami. Ma się wrażenie, jakby tulipan miał na płatkach osadzoną koronę. Pochodzi z tzw. królewskiej edycji. Chcieliśmy uczcić w ten sposób parę prezydencką.

Tulipan "Lech Kaczyński" doskonale komponuje się bowiem z wcześniejszą odmianą, noszącą imię Marii Kaczyńskiej - mówi Królik, który od trzech lat popularyzuje w Polsce odmianę "Maria Kaczyńska" (na zdjęciu obok). Na tulipanowy festyn przybyła liczona w kilka tysięcy rzesza gości. Jednym z powodów była bowiem prezentacja szerokiej publiczności również ochrzczonego przed kilku miesiącami tulipana noszącego imię papieża Polaka (biały z żółto-zielonym zabarwieniem).

Nową odmianę zawdzięczamy holenderskiemu ogrodnikowi Simonowi Penningsowi. Kwiat został zarejestrowany przez Holenderskie Królewskie Powszechne Stowarzyszenie na rzecz Cebul Kwiatowych Nim zyskał imię polskiego prezydenta ogrodnik pracował nad tą odmianą kilkanaście lat.

Tulipan "Lech Kaczyński" to kwiat o różowym kielichu z dodatkiem barwy kremu. Tulipan noszący imię prezydenckiej małżonki ma kielich w odcieniu ecru. Kremowe i żółte kwiaty były składane na trasie konduktu, w którym przed rokiem z Okęcia przewożono do Pałacu Prezydenckiego trumnę z ciałem tragicznie zmarłej żony prezydenta Polski."Lech Kaczyński" kwitnie w maju. "Maria Kaczyńska" jest odmianą wcześniejszą i zakwita o tydzień-dwa wcześniej od prezydenckiego tulipana. Ale jak zapewnia ogrodnik z polskiej plantacji w ogrodzie się nie miną bo przez pewien czas będą kwitnąć razem.

Na całym świecie jest 10 tys. odmian tulipanów. Wśród odmian tulipanów są też kwiaty noszące imiona Piękna Polka, Preludium Chopina, Irena Sendlerowa, Mikołaj Kopernik, Lech Wałęsa.

Komentarze (9)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21

gdańcszczanin (gość)

DZIWNE !!! BARDZO DZIWNE !!! JAK ODHACZYŁEM OCENĘ KOMENTARZA TO JEDNOCZEŚNIE ODHACZYŁ SIĘ SAM ?!!! PRZECIWNY KOMENTARZ !!! UWAŻAM ŻE COŚ TU NIE GRA !!!!

zoska (gość) (Marzyciel)

To sa skutki "dzialalnosci" prezesa. Nikt w Polsce nie odwazylby sie na tego typu "zarty" w pierwszych miesiacach po katastrofie - ale przyklad do nienawisci dal prezes.

Marzyciel (gość)

Umarłemu ubliżać z powodu różnic w poglądach politycznych to jest podłość. A tak czyni góra i dół PO.

tulipan (gość)

Dlaczego rzad Tuska nie przedstawil jeszcze Lecha Kaczynskiego do beatyfikacji. To hanba. L. Kaczynski powinien byc beatyfikowany przed JPII. Jaroslaw na papieza!!!