Czersk. Łangowski pobił rekord w rzucie laczkiem

Monika Niemczyk
Antoni Łangowski, mistrz z wicemistrzem Markiem Pazdą
Antoni Łangowski, mistrz z wicemistrzem Markiem Pazdą Monika Niemczyk
Nowy rekord ustanowiony został podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Rzucie Laczkiem w Czersku. Należy on do młodego czerszczanina - Antoniego Łangowskiego. Ten dwudziestoletni student rzucił drewnianym laczkiem na odległość 29,80 m, pobijając jednocześnie rekord z 2008 roku, który należał do dotychczasowego mistrza Wojciecha Pazdy (28,05 m).

Łangowski jest studentem pierwszego roku wychowania fizycznego oraz gra w młodzieżowej reprezentacji Polski w piłce ręcznej w MMTS Kwidzyn. Nic więc dziwnego, że w rękach młodego chłopaka tyle siły.
- Nie ćwiczyłem rzutu - mówi. - Po prostu pomogły mi regularne treningi piłkarskie.

Był to trzeci start Łangowskiego w mistrzostwach. Dwa lata temu był trzeci, a w ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Małymi krokami zdobył najwyższe miejsce podium. W tegorocznej walce udział wzięło 23 mężczyzn. Prócz Łangowskiego podium opanowali bracia Pazdowie z Czerska. I tak wicemistrzowski tytuł przypadł Markowi (26,30 m), a dotychczasowy rekordzista Wojciech zajął trzecie miejsce (25,80 m).

Panie wykazały dużo mniejsze zainteresowanie. Tylko sześć kobiet odważyło się stanąć w szranki. Mimo tego, iż z gorszym wynikiem niż w ubiegłym roku, tytuł obroniła Ewa Nieżurawska z Czerska (14,35 m).
- Jak widać pracownik biurowy też może mieć silną rękę - żartowała pani Ewa, mama dwójki dzieci.

Przez najbliższy rok laczek będzie pilnie strzeżony. Jak zapewniają organizatorzy gdyby się zniszczył, bądź ktoś, nie daj Boże, zapragnąłby mieć go na własność, jest kopia.

13
raz z rzędu w Czersku odbyły się zawody w rzucie laczkiem. Miano Mistrzostw Świata zyskały w 2001 roku

2,35 kg
waży drewniany laczek, którym rzucają zawodnicy podczas Mistrzostw Świata w Rzucie Laczkiem w Czersku