Czersk. Straż Miejska apeluje: ostrożnie z fajerwerkami!

UM Czersk
Jarosław Szwil, komendant Straży Miejskiej w Czersku, wystosował apel do mieszkańców gminy Czersk. Dotyczy on bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Jego treść poniżej:

Drodzy Mieszkańcy gminy Czersk przed nami Nowy Rok 2010 i czas zabaw sylwestrowych. Z policyjnych statystyk wynika, że właśnie w tym czasie najwięcej osób, a zwłaszcza dzieci, doznaje obrażeń ciała podczas niewłaściwego obchodzenia się z fajerwerkami.

Dlatego też na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. z późn. zm. o strażach gminnych PRZYPOMINAMY !

Zgodnie z Uchwałą XXV/222/08 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 2 października 2008 roku w sprawie zakazu używania materiałów pirotechnicznych na terenie Gminy Czersk obowiązuje całoroczny zakaz używania materiałów pirotechnicznych bez zezwolenia Burmistrza Czerska z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Nie zastosowanie się do powyższego prawa lokalnego skutkować będzie wdrożeniem postępowania w sprawach o wykroczenia, co jest zagrożone karą grzywny od 20 do 500 zł.

Jednocześnie informuję, że działalność gospodarcza w zakresie obrotu niekoncesjonowanymi wyrobami pirotechnicznymi może być prowadzona na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców lub, w przypadku osób fizycznych, wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie tego typu działalności bez zgłoszenia jest wykroczeniem z artykułu 60 § 1 kodeksu wykroczeń, za co grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny.

Fajerwerki mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, po okazaniu dokumentu tożsamości, w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych. Należy je sprzedawać w taki sposób, aby kupujący nie miał do nich bezpośredniego dostępu. Towar powinien podać sprzedawca.

Towar sprzedawany w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie powinien zawierać instrukcję obsługi oraz informację o dopuszczeniu do obrotu na terenie Polski. Informacja powinna znajdować się na towarze, albo być z nim trwale połączona.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim stanowi przestępstwo określone w artykule 37 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Za ten czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Aby nie doszło do tragedii chcielibyśmy przedstawić kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków:
- nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne zaopatrywanie się w sztuczne ognie i fajerwerki oraz na samodzielne ich używanie;
- wytłumaczmy naszym pociechom, że materiały pirotechniczne oprócz radości i wrażeń niosą ryzyko wypadku jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa;
- jeśli kupujemy fajerwerki wymagajmy od sprzedawców dowodu ich atestowania i dopuszczenia do sprzedaży;
- sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi;
- unikajmy kupowania fajerwerków na targowisku jeśli są niewiadomego pochodzenia;
- w czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy a przede wszystkim od oczu;
- jeżeli fajerwerk jest na kijku nie trzymajmy go w ręku, przy odpalaniu wbijmy go w ziemie lub włóżmy do butelki;
- po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzućmy od siebie aby nie wybuchła zbyt blisko nas;
- jeśli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następna;
- nie używajmy fajerwerków pod wpływem alkoholu;
- nie odpalajmy fajerwerków w domu, ani na balkonie.

Pamiętajmy!
Za nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Najważniejsza jest jednak świadomość, że żadna kara nie wróci nam naszego zdrowia !

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie