Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata regionalna, promocja książki i wystawa mundurów - to i jeszcze więcej działo się w przechlewskiej bibliotece

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
W przechlewskiej Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w ostatni piątek można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat historii regionu, lokalnego dziedzictwa i tajników pracy regionalistów. Od rana w bibliotece odbywały się zajęcia dla uczniów i projekcja filmu, a po południu można było uczestniczyć w promocji książki poświęconej pocztówkom oraz w debacie regionalnej. To wszystko sprawiło, że przez jeden dzień Przechlewo było prawdziwym centrum lokalnej historii.

Ciekawostki historyczne można było w Przechlewie poznawać już od rana. Pierwszą atrakcją była wystawa mundurów wraz z zajęciami dla uczniów szkół z gminy Przechlewo. Adam Satro przedstawił zgromadzonym charakterystykę poszczególnych mundurów wraz z ich ciekawą historią. Poza tym w części przedpołudniowej w kinie odbyło się kilka projekcji filmu "Jakusz". To amatorska produkcja, w której wystąpili mieszkańcy Konarzyn. Przedstawia historię Gryfa pomorskiego - oddział Konarzyny i Swornegacie. O filmie opowiedział Krzysztof Tyborski - jeden z autorów filmowego projektu.

Wydarzenia popołudniowe rozpoczęły się od promocji książki Krzysztofa Michałowskiego pt. "Przechlewo i okolice na dawnych pocztówkach". Wójt gminy Przechlewo w swojej publikacji zebrał ponad 100 przedwojennych pocztówek. Utworzyły one wydawnictwo albumowe, które jest jedyną w swoim rodzaju dokumentacją dawnego Przechlewa. Karty pochodzą w większości ze zbioru prywatnych kolekcjonerów. Podczas promocji książki autor wygłosił prelekcję na temat historii kart pocztowych i metodologii pracy nad wydawnictwem. Wszyscy chętni mogli także nabyć własny egzemplarz i otrzymać autograf autora.

Po krótkiej przerwie na kawę głos otrzymali regionaliści z powiatów człuchowskiego, chojnickiego i bytowskiego. Już po raz drugi dyskutowali w ramach debaty regionalnej, której organizatorem było Stowarzyszenie Historyczne "Osorya" wydające również czasopismo o tematyce historyczno-regionalnej. Pierwsza debata odbyła się w zeszłym roku w Konarzynach.

Regionaliści przedstawili owoce i metody swojej pracy w ciągu ostatniego roku. Pomysły na prezentacje były rozmaite. Karolina Joachimczyk pokazała zebranym, w jaki sposób można połączyć pasję do informatyki z badaniami historycznymi. Jan Stanisław Ceitel opowiadał o swojej pasji do historii i o osobie ciekawego regionalnego malarza Jana Bliźniewskiego. Andrzej Lorbiecki przybliżył problematykę badań nad wydarzeniami w Dolinie Śmierci w okolicach Chojnic. Wiele ciekawostek na temat pandemii grypy "hiszpanki" mogliśmy poznać dzięki wystąpieniu Mariana Rudnika. Adam Satro zdecydował się na dynamiczną prezentację okryć i wrażeń ze swoich wypraw archeologicznych na wyspy jeziora Szczytno. Wiktor Schroeder opisał swoje prace nad dwiema książkami : "Dywanem" oraz "Dziejami Somin". Ks. Jacek Halman opowiadał o kasztelanii szczycieńskiej. Całość debaty w całość spiął Krzysztof Tyborski.

Wszyscy prelegenci to regionaliści skupieni wokół czasopisma "Osorya", które online dostępne jest pod niniejszym linkiem. Kolejnym punktem programu była więc dyskusja nad istotą pracy regionalistów i wkładu, jaki mają oni w badania naukowe. Ze względu na brak czasu odbył się jednak tylko wstęp do dyskusji. Wynika z niego, że lokalni pasjonaci historii mają istotny wpływ na profesjonalne badania naukowe, o ile są w stanie odpowiednio przedstawić efekty swojej pracy naukowcom. Często pomocne okazują się doświadczenia z innych dziedzin i pracy zawodowej. Najważniejsza jest jednak pasja - nikt tak dobrze nie zna historii regionu jak jej lokalni miłośnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto