18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kolekcjoner z Chojnic ma w zbiorach relikwię papieża

Michał Piepiorka
Relikwiarz z kawałkiem sutanny Jana Pawła II
Relikwiarz z kawałkiem sutanny Jana Pawła II M. Piepiorka
Karol Wozikowski jest kolekcjonerem czapek. W swoich zbiorach kolekcję nakryć służb mundurowych i duchowieństwa. Marzył o papieskiej piusce, otrzymał coś równie cennego

Karol Wozikowski jest kolekcjonerem czapek. Młody chojniczanin w swoich zbiorach ma bogatą kolekcję nakryć służb mundurowych oraz duchowieństwa. Karolowi nie udało się jednak zdobyć najcenniejszego okazu jakim jest piuska papieska. O nakrycie głowy papieża chojniczanin starał się jeszcze za życia Jana Pawła II.
- Wówczas, gdy sekretarzem ojca świętego był kardynał Stanisław Dziwisz nie udało mi się zdobyć piuski - mówi Karol Wozikowski.

Młody chojniczanin nie ustawał jednak w staraniach o papieską piuskę. Do Watykanu pisał także po śmierci Jana Pawła II, gdy sekretarzem był arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Wozikowski otrzymywał odpowiedzi ze Stolicy Apostolskiej, ale upragnionej piuski nie dostał. W 2006 roku do Chojnic trafił kolejny list z Watykanu. W środku znajdowały się... fragmenty sutanny Jana Pawła II.

- Początkowo nie wierzyłem, że otrzymany fragment sutanny może być prawdziwy, ale później upewnił mnie w tym kolejny list - mówi Karol.
Pierwszego maja, po beatyfikacji Jana Pawła II, fragment sutanny, który chojniczanin otrzymał z Watykanu będzie relikwią drugiego stopnia. Dziś Karol Wozikowski mówi, że już w momencie otrzymania tego kawałka sutanny Ojca Świętego wiedział, że kiedyś zostanie on uznany świętym.

- Jan Paweł II dla mnie zawsze był człowiekiem świętym. Relikwie to oczywiście cenna pamiątka, ale uważam, że trzeba mieć do nich zdrowy dystans - mówi chojniczanin.

Relikwiarz z kawałkiem sutanny Jana Pawła II w domu Karola Wozikowskiego zajmuje specjalne miejsce. Na razie chojniczanincenną relikwię chce pozostawić sobie, choć zainteresowanych nie brakuje.

- Chętnych na nią jest wielu. Zgłaszało się już do mnie kilka kościołów. Póki co nie zastanawiałem się jeszcze nad przekazaniem jej komuś innemu. Czekam na właściwy moment - mówi Wozikowski.

Chojniczaninowi nie udało się za to nadal zdobyć papieskiej piuski pomimo że tych Jan Paweł II miał mnóstwo.

- Przez 27 lat, w czasie kiedy Jan Paweł II był papieżem, codziennie miał zakładaną nową piuskę. Teraz wszystkie są relikwiami - mówi Wozikowski, który żywo interesuje się wszystkim co związane ze stanem duchownym. Karol Wozikowski na beatyfikację Jana Pawła II do Watykanu się jednak nie wybiera. Na przeszkodzie stanęła mu matura. Za to po szczęśliwym zakończeniu egzaminów chojniczanin chce rozpocząć naukę w seminarium duchownym.

Czym są relikwie?
Relikwie to przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych. Relikwie mogą być I, II lub III stopnia. Relikwie pierwszego stopnia to partykuły ciała zmarłego, czyli cząstki kości zmarłego oraz fragmenty krzyża św. Relikwie drugiego stopnia to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi święty miał ciągły styk. Z kolei relikwie trzeciego stopnia to inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia. Nie muszą one koniecznie być związane z religią. Wystarczy, że święty przynajmniej raz ich dotknął.
Kościół katolicki w celu ograniczenia handlu relikwiami na soborze laterańskim ustanowił, że ważne będą tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. W średniowieczu czasami dochodziło bowiem do nadużyć w tej sprawie. Handlowano fałszywymi relikwiami.
Relikwie powinno się trzymać w specjalnym naczyniu jakim jest relikwiarz. Naczynie to ma kształt krzyża. monstrancji, puszki lub skrzynki.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie