Powiat człuchowski. 25 marca warsztaty dobrego klimatu w Debrznie

Redakcja
25 marca br. w Debrznie w woj. pomorskim odbędzie się bezpłatne szkolenie dla gmin i społeczności lokalnych z ogólnopolskiego cyklu „Warsztatów dobrego klimatu”. Tematem spotkania będą nowoczesne proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz możliwości ich finansowania.

Warsztaty realizowane są pod patronatem Ministerstwa Gospodarki w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Bezpłatne i otwarte warsztaty odbędą się 25 marca 2010 r. w Ośrodku - Inkubatorze Przedsiębiorczości w Debrznie przy ulicy Ogrodowej 26 w godzinach od 10:00 do 14:00. Patronat nad spotkaniem objął m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno. Warsztaty będą okazją do spotkania władz samorządowych, lokalnych liderów i przedsiębiorców z ekspertami w dziedzinie energetyki, odnawialnych źródeł energii, socjologii oraz pozyskiwania funduszy unijnych. Głównym celem spotkań będzie budowanie świadomości na temat możliwości związanych z wykorzystaniem przez gminy źródeł energii przyjaznych środowisku oraz szans i korzyści z tym związanych. Więcej informacji na temat uczestnictwa w warsztatach udziela Katarzyna Fabjaniak Koordynator programu „Gaspol kibicuje klimatowi” pod numerem (22) 321 51 00.

- Jednym z priorytetowych elementów rozwoju Polski jest zaopatrzenie jej w energię i właściwe nią gospodarowanie. Warto budować świadomość społeczeństwa w tym zakresie. Edukacja to pierwszy krok w kierunku zmiany postrzegania odnawialnych źródeł energii jako niedostępnych ze względu na ich wysokie koszty. Chcemy wskazywać sposoby ich finansowania, pokazywać dobre przykłady i zachęcać do wykorzystywania istniejących możliwości – przekonuje dr Andrzej Hałasiewicz, ekspert programu ”Gaspol kibicuje klimatowi”.

Szkolenie będzie miało charakter interaktywnego spotkania, podczas których eksperci udzielą praktycznych porad nt. możliwości ich dofinansowania, kryteriów oceny wniosków oraz wymagań, jakie należy spełnić występując o dotację. Przeprowadzą także praktyczne ćwiczenia i symulacje obliczeń w oparciu o profesjonalny kalkulator energetyczny np. dla obniżenia zużycia energii, możliwych oszczędności czy też wyliczenia opłacalności instalacji energetycznych w gminnych budynkach. Eksperci zaprezentują przykładowe zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych technologii dostępnych dla polskich gmin.

Istnieje wyraźna potrzeba poszukiwania w lokalnej gospodarce oszczędności finansowych połączonych z działaniami na rzecz poszanowania klimatu. W tym zakresie aktywnie działają dziś samorządy podejmując m.in. działania modernizacyjne, remontowe czy budowlane obiektów. Spotkanie w Debrznie umożliwi nam nie tylko lepsze poznanie nowoczesnych proekologicznych rozwiązań energetycznych, ale i zainicjuje dyskusję o plany na dalszy rozwój regionu i lokalnej społeczności – mówi Zdzisława Hołubowska, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Naszyjnik Północy”, która aktywnie włączyła się do organizacji warsztatów.

Otwarte i bezpłatne szkolenia są organizowane w ramach ogólnopolskiego cyklu „warsztatów dobrego klimatu” łącznie w pięciu gminach na terenie całego kraju, wyróżniających się działaniami podejmowanymi na rzecz ochrony środowiska, rozwoju społeczności lokalnej i budowania dobrego klimatu wśród mieszkańców. Pierwsze warsztaty odbyły się 22 lutego br. w Drohiczynie, w woj. podlaskim. Kolejne planowane są m.in. w Wielkopolsce, Małopolsce i na Mazowszu.

Warsztaty poprowadzą eksperci:
dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE)
dr Andrzej Hałasiewicz, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
mgr inż. Artur Michalski, Grupa Doradztwa Europejskiego, były wiceprezes NFOŚiGW
mgr Bożena Wróblewska, Gaspol
mgr Kamil Dolata, Gaspol
mgr Andrzej Chodacz – kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Efektywne zarządzanie energią i umiejętne wykorzystanie jej odnawialnych źródeł pozwala na rozwój regionów i poprawę jakości życia mieszkańców. Chcemy pokazać jak skutecznie inwestować w proekologiczne rozwiązania, żeby przynosiło to realne korzyści. Warsztaty Dobrego Klimatu to doskonałe źródło wiedzy i narzędzie do realizacji tych celów – przekonuje mgr Andrzej Chodacz, Kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną także założenia ogłoszonego w styczniu br. konkursu na „Gminę przyszłości”. Konkurs skierowany jest do gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych. Nagrodzone projekty zostaną następnie opublikowane w formie rankingu „Dobrych praktyk”, prezentującego godne naśladowania działania polskich gmin na rzecz poprawy klimatu oraz rozwoju regionu i zamieszkującej go społeczności. Laureaci konkursu otrzymają tytuł „Gminy przyszłości” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. zestaw kolektorów słonecznych). Informacje nt. konkursu dostępne są na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

Patronat nad warsztatami w Debrznie objęli:
- Marszałek Województwa Pomorskiego
- Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno
- LGD „Naszyjnik Północy”
- LGD „Stolem”
- Gazeta Wyborcza Gdańsk
- Polskie Radio Gdańsk
- Wrota Pomorza

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie