Prezes przeprasza za awarię

Z poważaniem prezes spółki Zbigniew Nadolski
W imieniu Burmistrza Czerska i własnym przepraszam mieszkańców gminy Czersk za utrudnienia wywołane awarią wodociągu w dniu 9 stycznia 2006 roku, spotęgowane dodatkowo przez przedłużający się czas usuwania awarii.

W imieniu Burmistrza Czerska i własnym przepraszam mieszkańców gminy Czersk za utrudnienia wywołane awarią wodociągu w dniu 9 stycznia 2006 roku, spotęgowane dodatkowo przez przedłużający się czas usuwania awarii. Peknięciu (najprawdopodobniej z powodu ruchu ziemi na skutek mrozu) uległ ywkonany z rur stalowych spawanych główny rurociąg zasilający miasto w wodę, położony w ul. Leśnej. Obecnie nie ma innej możliwości zasilania miasta, tak więc konieczne stało się odcięcie dopływu wody dla całego Czerska, a w konsekwencji również innych miejscowości: Malachina. Mokrego, Łubnej, Ostrowitego, Kurczego i Dąbek. Awaria została dość szybko zlokalizowana i zdiagnozowana, jednak taki typ uszkodzenia mógł być naprawiony tylko przez spawanie, co wymagało całkowitego opróżnienia ruruociągu z wody (większość innych awarii, na rurociągach wykonanych z żeliwa, PCV, czy PE usuwana jest poprzez zakładanie opasek naprawczych - można to robić nie opróżniając rur całkowicie). Dodatkowo, nieszczelna okazała sie jedna z zasuw odcinających od strony miasta. Uniemożliwiło to podjętą początkowo próbę awaryjnego zasilania czerskiego wodociągu z Łęga i było przyczyną, że podany wcześniej termin usunięcia awarii ustalony na godz. 17 przesunął się o 2,5 godziny. Wobec faktu, że zasilania całeko systemu wodociągowego w Czersku i okolicach za pomocą jednego tylko wododciągu w ul. Leśnej oraz braku możliwości alternetywnego zasilania poszczególnych części miasta nie zapewnia pewności dostaw wody i powoduje w czasie awarii wylączenie dopływu wody dla większej części lub nawet całego miasta i okolic (jak ostatnio), po pamiętnej awarii w wigilię Świąt Bożego Narodzenia w 2003 roku została podjęta decyzja o budowie tzw. "spięć" sieci wodociągowej, umożliwiających dwustronne zasilanie. Do chwili obecnej wybudowano takie odcinki sieci w ulicach: Pomorskiej, Starego Urzędu, al. 1000-lecia, Hallera, i Towarowej, jak również dokonano połączenia systemów wodociągowych Czerska i Łęga. Do wykonania pozostało praktycznie ostatnie "spięcie" wraz z nowym węzlłem odcinającym: na odcunku stacja wodociągowa - ul. Polna, prowadzone w ulicy Debowej. Wykonanie tego odcinka zostało zaplanowane na rok 2006 i z całą pewnością mogę stwierdzić, że zostanie on wybudowany jeszcze w pierwszym półroczu. Dokumentacja techniczna i pozwolenie na budowę już są, w budżecie spółki zapewniono również środki finansowe na ten cel. Z chwilą włączenia do ekspoloatacji tego odcinka sieci miasto o i okolice będą naprawdę dobrze zabezpieczone przed skuitkami awarii, a gdyby powtórzyło się uszkodzenie wodociągu w ul. Leśnej, obecnie stanowiącego jedyna nitka zasilania, wyłączenie wody na czas jego usuwania będzie ograniczone tylko do tej ulicy i ewentualnie ulic przyległych. Poza tym obszarem miasto i okoliczne miejscowości będą wodę miały.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie