Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karty pocztowe dla zakochanych z I poł. XX wieku. Są cennymi kolekcjonerskimi pamiątkami

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
W początkach XX wieku kartki pocztowe były wyjątkowym sposobem wyrażania uczuć, a te ukazujące motywy zakochanych stanowiły niezwykle popularny element kultury tamtego okresu. W epoce secesji i belle époque, kiedy estetyka romantyzmu i sentymentalizmu dominowała, kartki pocztowe z motywami miłosnymi przyjmowały formy delikatnych obrazów, subtelnych wierszyków i symbolicznych elementów, które oddawały głębokość uczuć zakochanych. Zanurzając się w świat tych artystycznych wytworów, odkrywamy nie tylko piękno romantycznej estetyki, ale również świadectwo społecznych obyczajów tamtych czasów, które przetrwało do dzisiaj jako cenne świadectwo kultury wczesnego XX wieku.

Na początku XX wieku kartki pocztowe stanowiły ważny środek komunikacji, a te z motywami zakochanych cieszyły się ogromną popularnością. W epoce przełomu XIX i XX wieku, zwłaszcza w okresie secesji i belle époque, estetyka kartek pocztowych niosła ze sobą romantyczny i sentymentalny charakter. Te delikatne kartki często przedstawiały sceny zakochanych, podkreślając romantyczną atmosferę epoki.

Motywy romantyczne były licznie reprezentowane na kartkach pocztowych tego okresu. Malowane obrazy przedstawiały często pary spacerujące w parkach, trzymające się za ręce, czy wspólnie spędzające czas na łonie natury. Kwiaty, zwłaszcza róże, były częstym elementem, symbolizującym miłość i uczucia.

Symbole miłości, takie jak serca, strzały Amora czy właśnie wspomniane kwiaty, były integralną częścią projektów kartek pocztowych. Artyści wykorzystywali różnorodne techniki, takie jak akwarele, litografia czy fotografia, aby stworzyć estetyczne i atrakcyjne kompozycje. Barwne ilustracje oraz stylizowane pismo w krótkich wierszach miłosnych dopełniały przesłanie kartek, nadając im romantyczny wymiar.

Humorystyczne podejście do tematu miłości również znalazło swoje miejsce na kartkach pocztowych. Niektóre z nich prezentowały zabawne rysunki lub sytuacje związane z miłością, dodając lekkości tematyce i zaskakując odbiorcę.

Kartki pocztowe z motywami zakochanych nie były zarezerwowane tylko dla młodych par, ale stanowiły sposób wyrażania uczuć przez ludzi w różnym wieku. Obecnie są one cennymi kolekcjonerskimi pamiątkami, które świadczą o estetyce i kulturze tamtych czasów. Te romantyczne wytwory sztuki nie tylko przekazywały uczucia, ale również odzwierciedlały obyczaje i wartości społeczeństwa początku XX wieku.

Dziś kartki pocztowe wypierane są przez sms-y i e-maile. Mało kto składa życzenia za ich pośrednictwem, a szkoda. Popatrzmy ile miały w sobie uroku.

Kartki pochodzą ze zbiorów Andrzeja Kałuziaka i Arkadiusza Balcerzaka, a także Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czersk.naszemiasto.pl Nasze Miasto